Kanuni Sultan Süleyman ve Süleymaniye Camisinin Yeri

Bu bölümde her türlü hikayeyi paylaşabilir ve okuyabilirsiniz.

Moderatör: Aurora

Fatih
Genel Yetkili Adayı
İletişim:

Kanuni Sultan Süleyman ve Süleymaniye Camisinin Yeri

Mesaj gönderen Fatih »

Rivayete göre Kanuni Sultan Süleyman, İstanbul'a büyük bir cami inşa etmek istemiş. Ancak yerini tespit etmekte epey güçlük çekmiştir. İstanbul'un farklı yerlerini dolaşmış, fakat camiyi buralara yapmaya karar vermekte hep bir tereddüt geçirmiştir.

Bir gece yoğun duygular içerisinde Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.) efendimize iltica ederek, istihareye yatmış. Rüyasında O'nu görmüş. Rüyada Peygamber Efendimiz, Kanuni'yi şu anda Süleymaniye Camii'nin bulunduğu yere getirmiş ve orada caminin nasıl yapılacağını tarif etmiştir.

Kanuni sabah kalktığında ilk işi, mimarbaşı Mimar Sinan'ı çağırtmak olmuş. Mimar Sinan gelince şu anda caminin bulunduğu yere gelmişler. Kanuni, Mimar Sinan'a bakarak;

"-Mimarbaşı, ben camimi buraya yaptırmak istiyorum" demiş. Mimarbaşıda söz alarak:

"-Evet Sultanım, caminiz buraya yapılacaktır. Külliyesi şöyle, minareleri de böyle olacaktır." diye devam etmiş.

Mimar Sinan da Peygamber Efendimizin Kanuni'ye yaptığı bu tarifi yapınca Kanuni şaşırarak:

"- Mimarbaşı bu işten haberdarmışsın gibi konuşuyorsun." demiş. Bunun üzerine Mimar Sinan tekrar söz alarak;

"- Evet Sultanım, Efendimiz (sav) size tarif ederken bende arkanızdaydım" diye cevap vermiştir.

“Hikaye” sayfasına dön